Smartfony Samsunga ze „Ślōnskŏm gŏdkom”

Samsung po Śląsku

W ostatnich dniach pojawiła się śląska wersja Androida, niestety działa tylko na wybranych rodzajach smartfonów firmy Samsung. Jest to owoc współpracy Samsunga z ‚Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy’. Opcja „Ślōnskiyj gŏdki” dostępna jest (lub będzie) na modele Galaxy A3, A5, S5, S6 oraz Note 4.

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem Galaxy S5, więc mam przyjemność używać od wczoraj tego telefonu „po naszymu”. Wystarczyło w opcjach zmienić język z ‚Polski (Polska)’ na ‚Polski (Silesian)’, jednak w większości przypadków potrzebna będzie aktualizacja oprogramowania. Co do meritum- jako rodowity Ślązak- jestem zachwycony i będę tego używał. Wprawdzie zauważyłem kilka drobnych kwestii, do których można się przyczepić (np. „rachownik danych” z małej litery, Przyspieszeniy zamiast Przyspieszynie), ale całość sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Oceńcie zresztą sami- poniżej kilka łobrozkōw ze mōiygo Szmartfona:

Panel Powiadomien Slaski Android Samsung

Panel Werkcojgow Slaski Android Samsung

Klangi Slaski Android Samsung

Połaczenie Necowe Slaski Android Samsung

PS: Przepraszam za słabą jakość obrazów- robiłem zdjęcia zamiast screenshotów, bo z mojego wrodzonego lenistwa nie chciało mi się szukać odpowiedniej aplikacji.

Paweł Król, 01.04.2015  (Ten artykuł to nie prima aprilis!)

Jedno przemyślenie nt. „Smartfony Samsunga ze „Ślōnskŏm gŏdkom””

  1. Totalna głupota, poprzez zastosowanie kilku wariantów języka polskiego gdzie gdzie generalnie jest jeden stosowany jako ogólny występuje tylko bałagan w ustawieniach,polski to polski,gdy jest jeszcze dodatkowa odmiana z polskiego na…inny polski w pisowni i auto uzupełnieniu jak i po wysłaniu wiadomości lub innego pisma,występują błędy kodowe gdzie wyświetlane znaki u odbiorcy totalnie nabierają innego znaczenia jak i wyglądu, totalne nieporozumienie, lokalna gwara jako język powinna być stosowana lokalnie,czyli nie występować w urządzeniach masowych lub jeśli to powinna być podane czytelne info o zastosowaniu takowych i zmianie w ustawieniach
    Pozdrawiam
    Robert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *