Przekierowanie 301 ze zmianą struktury URL

Matt Cutts, fot: youtube
Matt Cutts, fot: youtube

Poradników na temat przekierowania 301 (moved permanently) są w internecie tysiące i nie mam najmniejszego zamiaru ich dublować. Problem w tym, że 99.9% tychże poradników polega na:

  • przekierowaniu „z www” na „bez www” (i odwrotnie)
  • zmianie domeny, z „arcydokładnym” zachowaniem starej struktury adresów URL

Czyli na przekierowaniu „globalnym”, obejmującym wszystkie podstrony naraz. Wszystko fajnie, ale co zrobić, gdy chcę zmienić (zoptymalizować) tylko niektóre linki wewnętrzne (np. usunąć z niektórych adresów URL niepotrzebne śmieci)? Co robić, gdy chcę część linków zostawić po staremu, a część zmienić?

W takiej sytuacji należy to zrobić ręcznie dla każdej podstrony, której adres zamierzamy zmienić, wtedy nasz plik .htaccess powinien wyglądać tak:

 RewriteEngine on

RewriteRule ^stary_adres/stara_podstrona/?$ http://nowa_domena.pl/nowy_adres/nowa_podstrona [R=301]

Dla każdej podstrony tworzymy jedną „RewriteRule” i voila. Gdy przy okazji zmieniamy domenę, plik .htaccess umieszczamy oczywiście w folderze starej domeny. Nie trzeba chyba mówić, że najpierw robimy nowe podstrony z nowymi adresami, a dopiero potem przekierowania. Nie zaszkodzi też uaktywnić przekierowanie w Google Webmaster Tools (jeżeli używamy). Poniżej filmik, w którym „ulubieniec” branży SEO- Matt Cutts wypowiada się na opisywany temat:

PS: Uprzedzając ewentualne uwagi- zdaję sobie sprawę, że nie napisałem nic odkrywczego, lecz prawdopodobnie (z niewiadomych przyczyn) nikt tego wcześniej nie opisał po Polsku.

Paweł Król, 15.03.2015

Jedno przemyślenie nt. „Przekierowanie 301 ze zmianą struktury URL”

  1. Dzięki przydało się. Z tym że jest jeden mały problem. Mianowicie na przekierowaniu
    RewriteRule ^/blog/tag-page/itemlist/tag/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=640?$ http://www.domena.pl [R=301] zwraca mi stronę http://www.domena.pl/?id=109:warszawa-systemy-alarmowe-cennik
    czyli coś jest nie tak. W przekierowaniach gdzie w linku nie ma „?” jest chyba ok.

    od Admin: Dziwna sprawa. Link pachnie Joomlą. Chcesz przekierowywać podstronę na stronę główną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *