JUG Silesia #4 – 2015

JUG Silesia 2015

W zeszłą sobotę miałem przyjemność uczestniczyć w czwartym już spotkaniu „JUG Silesia”, czyli grupy zrzeszającej sympatyków CMS Joomla! (do których się zaliczam). Wprawdzie niniejsza witryna zbudowana jest na WordPressie, ale posiadam kilkanaście innych serwisów, z których część postawiona jest właśnie na Joomla!. Zresztą według mnie WordPressa i Joomlę więcej łączy, niż dzieli.

Spotkanie odbyło się na nowoczesnej auli Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wstęp był darmowy, do tego organizatorzy uraczyli nas darmową kawą i ciasteczkami, a także udostępniono połączenie internetowe WiFi. Około 100 osób zgromadzonych w auli z zaciekawieniem wysłuchało czterech godzinnych wykładzików.

Zaczął mistrz rozluźniania atmosfery- Michał Trzepizur, który opowiedział o zabezpieczeniach przed atakami i włamaniami w internecie: siła haseł i loginów, recaptcha v2.0, unikanie ataków typu brute przy użyciu .htaccess oraz inne nowinki zabezpieczające, które pojawiły się w Joomla!3.4. Wszystko na bieżąco Michał pokazywał „od kuchni”, a zachwyt wzbudziły emitowane na projektorze „bawiące-ucząc” filmy i luźna atmosfera.

Później wystąpił Artur Żugaj, który opowiedział o podstawach optymalizacji strony, postawionej na Joomla!- stosowanie metatagów, odpowiednie użycie nagłówków <h_cyfra>, stosunek słów kluczowych do reszty contentu, wypełnianie parametrów linków i obrazów,  narzędzia sprawdzające witrynę pod kątem SEO. Ja zajmuję się SEO od 7 lat, pisałem też o tym pracę magisterską, więc moja wiedza jest spora, lecz osoby „zielone” w temacie na pewno skorzystały. Brakowało mi poświęcenia kilku minut na linki kanoniczne, gdyż Joomla! jest „mistrzynią” pod względem tworzenia różnych adresów URL do jednego i tego samego contentu (WordPress zresztą też nie lepszy pod tym względem). Tak przy okazji- zamiast linków kanonicznych można zrobić „chamskie” przekierowanie 301 w .htaccess, o czym pisałem TUTAJ.

Kolejnym prelegentem był  Sławomir Pieszczek– fanatyk Joomla!, który prowadzi bloga oraz pisze książki o tym CMS-ie. Zaprezentował on narzędzia, które pozwolą na stworzenie własnego szablonu (templatki) przez osoby, które nie mają o tym pojęcia. Narzędzia są intuicyjne i nie powinny sprawić nikomu większych problemów. Wystąpienie Sławka natchnęło mnie, żeby zrobić w końcu coś z wyglądem jednej z moich stron- grajcownik.pl, która postawiona jest na defaultowym szablonie i wygląda jak z lat 90-tych, pomimo całkiem niezłego ruchu (około 100.000 odsłon miesięcznie).

Zakończył Wojciech Klocek, który opowiadał o nowych funkcjach, dodanych w Joomla!3.4.  Niestety nie mogłem uczestniczyć w tej prelekcji, gdyż musiałem wyjść wcześniej na inną ważną imprezę (wiadomo- sobota wieczór…). Mimo to jestem pewny, że Wojtek spisał się bardzo dobrze.

Na koniec rozlosowano liczne nagrody, a ja- pomimo wcześniejszego wyjścia i tak dostałem na skrzynkę mailową kilka fajnych kuponów rabatowych na akcesoria, moduły i inne gadżety związane z Joomla!

Reasumując- impreza była bardzo udana, organizatorzy i prelegenci spisali się na medal i już nie mogę się doczekać kolejnej edycji. Był też profesjonalny fotograf, który z dyskrecją agenta FBI zrobił mi kilka zdjęć.

Paweł Król, 02.04.2015

Jedno przemyślenie nt. „JUG Silesia #4 – 2015”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *