Favicon.ico – drobiazg, o którym często zapominamy

Favicon.ico (skrót z ang: Favorite Icon) to mały plik graficzny (ikona), który służy jako „mini-logo” strony internetowej. Jest to kwadrat o boku 16 lub 32 pikseli. Wyświetla on się w pasku adresu przeglądarki internetowej oraz w ulubionych (zakładkach), a także na pasku kart. Funkcja favicon.ico jest typowo reprezentacyjno-brandowa, bez żadnego wpływu na pozycjonowanie. Warto jednak stworzyć taki plik, gdyż to jest dosłownie 2 minuty roboty, a witryna od razu będzie wyglądała na bardziej profesjonalną. Poza tym coraz więcej młodych osób jest analfabetami wtórnymi, którzy sugerują się wyłącznie obrazkami przy wyborze stron. Poniżej przykłady „favikonek” z najpopularniejszych polskojęzycznych stron internetowych:

faviconki

Prawda, że podświadomie je kojarzymy? Poniżej krótka instrukcja montażu „favikonki” na stronie internetowej:

1. Najpierw tworzymy obrazek (16×16 lub 32×32 piksele) i nazywamy go favicon.ico (jeżeli Twój program graficzny nie potrafi tworzyć takich rozszerzeń to można zrobić favicon.jpg czy favicon.png i później tylko zmienić końcówkę)

2. Kopiujemy plik przez FTP do głównego (najwyższego) folderu naszej witryny, lub w przypadku niektórych CMS- do folderu z szablonem.
W CMS Joomla! jest to:
0:/katalog_główny/templates/nazwa_używanego_szablonu/favicon.ico
W przypadku WordPressa w 99% przypadków działa nagranie pliku do folderu głównego, gdyby to nie zadziałało- umieszczamy plik w:
0:/katalog_główny/wp-content/themes/nazwa_używanego_szablonu/favicon.ico

3. Aby zmiany były widoczne należy wyczyścić pliki cookies.

Paweł Król, 19.03.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *